خبرگزاری فارس/

وزیر خارجه آلمان در گفت‌وگو با یک روزنامه آلمانی بر موافقت با استفاده صلح‌آمیز ایران از انرژی هسته‌ای تاکید و اعلام کرد که غرب در این زمینه از ایران حمایت خواهد کرد. ”گیدو وستروله” وزیر خارجه آلمان در گفتگو با روزنامه “هامبورگر ابند بلات” با رویکردی انتقادی از وضعیت اروپا در مبارزه با بحران مالی به ویژه با اشاره به شرایط یونان گفت:« بحران بدهی ها در اروپا به بحران اعتماد تبدیل شده است و این اعتماد تنها زمانی برمی گردد که میزان بدهی‌ها کاهش یاید.»

وی با اشاره به وضعیت یونان گفت:« ما می‌خواهیم که یونان در منطقه یورو باقی بماند، اما این کشور خود تردید دارد که آیا همچنان می‌خواهد در این منطقه بماند یا خیر. ما با یک تغییر اساسی توافقات انجام شده (برای حل بحران یونان) موافق نیستیم و من می‌توانم تنها از دولت یونان درخواست کنم که این موضوع را جدی بگیرد.یونان نباید تنها بگوید که می‌خواهد به منطقه یورو تعلق داشته باشد، بلکه باید با در پیش گرفتن سیاستهای اصلاحی و رعایت توافقات انجام گرفته در این راستا قدم بردارد.».وستروله در پاسخ به پرسشی درباره عامل انفجار اتوبوسی در بلغارستان که به کشته شدن تعدادی اسرائیلی منجر شد و اتهام‌زنی اسرائیل به ایران گفت:« ما هیچ اطلاعاتی در این زمینه نداریم و این حمله توطئه‌آمیز و پست است و اینکه تعدادی جوان در جریان آن کشته شدند بسیار غم انگیز است.»ادامه…

وزیر خارجه آلمان در بخش دیگری از این گفتگو درباره ایران گفت: « من سخنان “باراک اوباما” رئیس‌جمهور آمریکا را تکرار می کنم که گفت ما خواستار اعمال راهکاری دیپلماتیک در این زمینه هستیم. ما آماده ایم که با ایران درباره برنامه هسته‌ای این کشور گفتگو کنیم. اگر ما هیچ پیشرفتی در این زمینه ندیدیم، سیاست تحریم‌های بیشتر را اعمال خواهیم کرد. ایران حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای دارد. ما همچنین آماده‌ایم که در این راستا از نظر تکنیکی از ایران حمایت کنیم.اما ما یک ایران مسلح به تسلیحات هسته ای را نمی‌پذیریم.»